Ekranların şekli ve kullanım amacı ne olursa olsun her zaman kullanıcılar alabildikleri maksimum görüntü kalitesini almak istiyorlar. Burada tercih edilen ürünlerin sunabilecekleri imkanlar çok önemli. Satın alacağınız bir LCD ekranın sunabileceği kalite net bir şekilde bildiriliyor ve bunu değiştiremiyorsunuz. Ancak LED ekranlarda durum çok daha farklı. Çünkü bu ekranlar sizlerin taleplerine göre özel olarak üretiliyor ve burada üstün görüntü kalitesini yakalamak için doğru kararlar vermek zorundasınız.

İç mekanlarda kullanılan LED ekranlarda daha yüksek bir görüntü kalitesi elde etmek için doğru bir piksel aralığı seçmeniz gerekli. LED ekran satın alırken P3, P5 ya da P10 gibi terimlerle karşılaşırsınız. Bu terimler ekranın piksel aralığını gösterir. LED ekranlarda çok sayıda ışık kaynağı yer alır ve bu ışık kaynaklarının birbirleri ile olan mesafeleri milimetre biriminde belirlenir ve buna piksel adı verilir. Ekrandaki iki ışık kaynağı arasındaki mesafe 3 milimetre ise bu LED ekran P3 olarak tanımlanır. P10 LED ekranlarda 10 milimetre yani 1 santimetrelik aralık yer alır. Doğru bir piksel aralığı seçilmezse led ekran ayarları nasıl yapılırsa yapılsın üstün bir görüntü kalitesi elde edilemez.

Basit bir örnekle bunu çok daha iyi bir şekilde açıklayabiliriz. Sipariş edeceğiniz LED ekranın genişliği her iki yönde de 1 metre olsun. Böylece 1 metrekare boyutunda bir ekran almış olursunuz. Eğer bu LED ekran P10 ise her bir kenarında 1000/10 hesabıyla 100 adet ışık kaynağı bulunacaktır. LED ekranınızda da toplamda 100×100 hesabından 10.000 adet ışık kaynağı bulunur. Ancak sizler P2 özelliğinde bir LED ekran alırsanız tek bir kenarda 1000/2 oranından 500 adet ışık kaynağı bulunur ve LED ekranınızda toplamda 500×500 hesabından 250.000 adet ışık kaynağı olur. Haliyle bu LED ekranlar P10 LED ekranlara göre 25 kat daha yüksek netlik sunacaktır. Ürünü satın alıp led ekran ayarları yapmadan önce bu verileri göz önünde bulundurmanız gerekli.

LED ekranınızın piksel aralığını seçerken izleme mesafesine göre karar verebilirsiniz. Burada izleyicinin ekrana olan mesafeyi metre cinsinden yarıya bölünerek piksel aralığı bulunabilir. Eğer izleyiciler ekrana en yakın oldukları konumda ekranla 10 metre mesafeleri varsa P5 seviyesinde bir LED ekran yeterli olur. Eğer 40 metrelik bir mesafeden ekrana bakılacaksa P20 LED ekranlar doğru tercih olacaktır.

En İyi Görüntü Kalitesi İçin İç Mekan LED Ekran Ayarları

Piksel aralığı doğru bir biçimde seçildikten sonra ekranların kullanım alanlarına göre parlaklık ayarları yapılır. Bu aşamada artık iç mekan led ekran ayarları etkin bir ol oynamaya başlar. İç mekanlar kapalı alanlar olduğundan ışık miktarı kısıtlıdır. Çok ışıklı bir ortam olmadığından LED ekranın 750 -1500 nit parlaklığının olması yeterlidir. Eğer iç mekanlar tamamen camlarla kaplı ve çok fazla ışık alan bir yerse burada tercih edilecek olan parlaklık değeri 1500-3000 nit seviyesinde olmalıdır.

Direkt olarak dış mekanlarda kullanılacak olan bir LED ekran satın alınacaksa burada 5000-15000 nit aralığında hizmet sunabilen LED ekranlara yönelmek doğru bir tercih olur. Ortamdaki ışık miktarına göre parlaklık ayarları bu aralıklarda yapılarak ideal kullanım seviyesi belirlenebilir.

Teklif İste