Açık alanlarda insanların dikkatini çekmek isteyen işletmeler artık hiç tereddüt etmeden LED ekranları tercih ediyorlar. Kapalı alanlardaki görüntü kalitesini açık alanlara taşımayı başaran bu teknolojide istenen boyutlarda ekranlar üretmek mümkün. Haliyle günün her saatinde fark edilir olmak ve potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen markalar için LED ekranlar harika bir çözüm oluyor. Ancak LED ekranları satın almakla süreç tamamlanmıyor. Bir de bu LED ekranların işletim ücretleri var.

LED ekranların özelliklerini araştıran ve çok doğru bir yatırım olarak gören kişiler bir yandan da led ekran ne kadar elektrik tüketir sorusunun yanıtını arıyor. Kaynaklar incelendiğinde bu sorunun yanıtını veren kaynakların çok sınırlı olduğunu görürsünüz. Bunun sebebi tercih edilen LED ekranların birbirinden farklı olmasıdır. Bizler ilk olarak enerji tasarrufu konusunda hangi adımlar atılacağından, ardından da saatlik enerji tüketiminden sizlere bahsedeceğiz.

Dış mekan LED ekranlarda elektrik tasarrufu sağlamanın ilk yöntemi parlaklık ayarlarının devamlı olarak değiştirilmesidir. Eğer LED ekran sürekli olarak aynı parlaklık oranında yayın yaparsa yüksek bir enerji tüketimi olur. Bunun yerine gündüz ve akşam saatlerinde parlaklık ayarları değiştirilmelidir. Gündüz vakitlerinde daha parlak bir halde ekran kullanılır. Hava karardıktan sonra ise bu parlaklığa ihtiyaç duyulmaz ve daha düşük parlaklıkta güneş doğana kadar LED ekran çalışmaya devam eder.

Gündüz saatleri olmasına rağmen hava çok bulutluysa yine parlaklıkta kısmalar yapılabilir. Akşam saatlerindeki seviyeye kadar kısılmasa da bir miktar kısılarak enerji tasarrufu sağlanması mümkün olacaktır. Atılan bu adımlar ile çok daha uygun seviyelerde ödemeler yapılır.

İkinci tasarruf yöntemi ise LED ekranları dış etmenlere karşı koruma altına almaktır. LED ekranlar havanın yağışlı ve nemli olmasından olumsuz etkilenirler ve bu durum enerji tüketimlerini yükseltir. Bunun olmamasına adına LED ekranların özel malzemeler ile kaplanarak nemden izole edilmesi gerekmektedir. Eğer şehrin hava şartları nem oluşumunu tetiklemiyorsa bu önlemin alınmasına gerek olmaz.

Dış Mekan LED Ekranlarda Enerji Verimliliği

LED ekranlarda tasarrufun nasıl yapılacağını açıkladıktan sonra led ekran ne kadar elektrik tüketir sorusunun cevabına gelelim. Bunu net bir örnekle sizlere açıklayacağız.

1 metrekare. Ölçüsüne sahip olan P10’luk bir LED ekranı ele alalım. Bu LED ekran tüm ayarlarının maksimumda olduğu durumda saatlik olarak 500 W elektrik tüketimi ortaya çıkarır. Ancak genellikle LED ekranlardaki parlaklık ayarlamaları yapıldığında tüketim 250 W seviyelerine kadar düşer.

Satın aldığınız dış mekan LED ekran eğer günün 24 saati açık kalırsa 250×24 hesaplamasından günlük 6000 W ya da diğer bir deyişle 6 kWh enerji tüketecektir. Bu tüketim aylık 180 kWh, yıllık ise 2160 kWh seviyesine gelir. Eğer LED ekranınızı en yüksek seviyede enerji tüketecek ayara getirirseniz bu değerler 360 kWh ve 4320 kWh seviyelerine gelecektir.

Satın aldığınız LED ekranın piksel aralığına ve metrekaresine göre sizler de bu hesabı geliştirebilirsiniz. 1 metrekare ölçülerinde P10’luk bir LED ekran 10.000 ışık kaynağına sahip oluyor. Piksel aralığı düştükçe ışık kaynağı sayısı katlanarak artar. Bu sebeple de tüketeceğiniz enerjiyi hesaplarken bunu da hesaba katmayı unutmayın.

Teklif İste